Opony, w których utrzymywane jest prawidłowe ciśnienie, zużywają się bardziej równomiernie, patrz strona 219. Styl jazdy, ciśnienie w oponach, warunki klimatyczne oraz warunki na drodze wpływają na zużywanie się opon.
Aby unikać różnic w głębokości bieżnika oraz szybszego zużywania się opon, można zamieniać opony na przednich i tylnych kołach parami. Pierwszą zmianę należy wykonać po około 5000 km, a następnie w odstępach co 10 000 km. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących głębokości bieżnika ogumienia firma Volvo zaleca kontakt z autoryzowaną stacją obsługi Volvo. Jeżeli doszło już do powstania znacznych różnic w stopniu zużycia poszczególnych opon (różnica głębokości bieżnika >1 mm), opony najmniej zużyte należy zawsze zakładać z tyłu. Podsterowność (która polega na tym, że samochód kontynuuje jazdę po linii prostej, a jego tył nie przemieszcza się w jednym z kierunków, co prowadzi do potencjalnej całkowitej utraty kontroli nad pojazdem) jest zwykle łatwiejsza do skorygowania niż nadsterowność. Dlatego ważne jest, aby tylne koła nigdy nie utraciły przyczepności wcześniej niż przednie.
Koła należy przechowywać w pozycji leżącej lub zawieszone - nigdy w pozycji stojącej.
Wskaźniki zużycia bieżnika
Wskaźniki zużycia opony. Wskaźniki zużycia bieżnika są to wąskie pasy gumy bez oplotu biegnące w poprzek bieżnika.
Na boku opony w tym miejscu widoczne są litery TWI. Jeżeli głębokość bieżnika zmaleje do 1,6 mm to głębokość bieżnika zrówna się z poziomem wskaźnika zużycia. Oznacza to, że oponę należy jak najszybciej wymienić na nową. Opona o płytkim bieżniku wykazuje bardzo słabą przyczepność na mokrej lub ośnieżonej nawierzchni.
Filtr paliwa
Usuwanie wody z filtra paliwa
Filtr paliwa w silnikach wysokoprężnych
spełnia ważną rolę, oddzielając wodę od
oleju napędowego i gromadząc ją w swej
dolnej części.
Jeżeli w filtrze nagromadzi się
nadmierna iloś ...
Sprawdzanie ilości czynnika
chłodniczego i oleju do obiegów
chłodniczych
Jeżeli objętość czynnika chłodniczego
w układzie jest niska, zmniejszeniu ulega
sprawność układu klimatyzacji.
Nadmierna ilość czynnika chłodniczego
ma również negatywny wpływ na działanie
układu klimatyzac ...