elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (eSP) przeznaczony jest do stabilizacji toru jazdy podczas skręcania.
Układ eSC sprawdza ustawienie kierownicy i bieżący kierunek jazdy. Układ eSC włącza hamowanie poszczególnych kół i ingeruje w układ sterowania silnikiem w celu stabilizacji toru jazdy samochodu.
OSTRZEŻENIE
Nie wolno jechać z prędkością niedostosowaną do warunków drogowych ani pokonywać zakrętów z nadmierną prędkością. Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (ESC) nie zapobiega wypadkom.
Nadmierna prędkość na zakrętach, gwałtowne manewry i aquaplaning na mokrych nawierzchniach nadal mogą być przyczyną poważnych wypadków. Jedynie uważny, bezpiecznie jeżdżący kierowca może zapobiec wypadkom, unikając manewrów prowadzących do utraty przyczepności kół. Nawet w pojeździe wyposażonym w układ ESC należy zawsze przestrzegać wszystkich środków ostrożności - w tym prędkości dostosowanej do warunków drogowych.
elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (eSC) jest układem elektronicznym przeznaczonym do wspomagania kierowcy w panowaniu nad pojazdem w niekorzystnych warunkach. Nie zastępuje bezpiecznego kierowania samochodem.
O skuteczności eSC w zapobieganiu utraty panowania nad pojazdem decydują takie czynniki, jak: prędkość, warunki drogowe czy manewry kierownicą.
Kierowca jest nadal odpowiedzialny za prowadzenie samochodu i pokonywanie zakrętów z odpowiednią prędkością oraz pozostawienie wystarczającego marginesu bezpieczeństwa.
Przy uruchamianiu hamulców w warunkach mogących doprowadzić do blokady kół można usłyszeć stuki dochodzące z hamulców lub wyczuć pulsowanie pedału hamulca. Jest to zjawisko normalne, wskazujące na aktywność układu eSC.
UWAGA
Po uruchomieniu silnika przy ruszaniu pojazdu może być słyszane szczęknięcie w przedziale silnikowym. Jest to normalne i wskazuje na prawidłowe działanie elektronicznego programu stabilizacji toru jazdy (ESC).
Wskaźnik włączonego biegu (GSI)*
Wskaźnik włączonego biegu pomaga Ci
w zmniejszeniu zużycia paliwa i
osiągnięciu płynnego stylu jazdy.
Wyświetla w zestawie wskaźników
wybrany bieg, jak również powiadamia
kierowcę, w którym momencie powinien
zmienić przełożenie w oparciu o aktualne
warunki jazdy.
...
Manualna skrzynia biegyw
Bieg wsteczny: po zatrzymaniu
pojazdu nacisnąć pedał sprzęgła,
wcisnąć przycisk zwalniający
znajdujący się na dźwigni zmiany
biegyw i włączyć bieg.
Jeśli biegu nie można włączyć,
ustawić d ...